НачалоБлагоевградВеликден в Елешница: Кукери гонят злото

Великден в Елешница: Кукери гонят злото

Карнавалът на Елешница – единствен по рода си в цяла България, където Възкресение Христово се отбелязва по уникален начин.

Празникът датира от 13-14 век. Възрастните разказват, че кукерското шествие се е „пренесло” по Великден, защото тукашните мъже – прочути майстори строители, работели по всички краища на страната и по Великден се прибирали, за да помогнат на семействата си за засаждане на нивите.

И тази година, на 20 април (неделя), от 10:30 часа, площадът ще се обгърне от зрителите, а над 800 участници от трите махали – от четиримесечни бебета до 90-годишни, ще го превърнат в арена на атрактивни скечове, на надиграване и надсвирване.

Елешнишкият кукерски карнавал привлича традиционно хиляди местни и чужди гости, не само за да отпразнуват по различен начин Великден, но и да приемат частица от духовната енергия на един празник, благословен от красотата на традицията и богатството на народния гений.

От три страни ще заприиждат махалите.

Карнавалните шествия се водят от млади майки с няколкомесечни бебета – бъдещето на селото, следвани и „охранявани” от страховити кукери, след тях – групата на артистите и се нарежда неизменно пъстрото, красивото, темпераментно елешнишко хоро!

Всяка хоро – от по стотина души с традиционни български носии.

И площадът заиграва – кукерите демонстрират страховитите кожи, „артистите” играят своя театър, зурните свирят, тъпаните думкат – плътно до водача, който върти пушето и „води” хорото от гиздави моми и ергени, мъже и жени, деца…

Карнавалът прегръща, прави зрителити и участниците част от „събуждането” на природата, феерията от звуци, багри, ритми провокират сетивата и сърцето заиграва!

Великден в Елешница – празник, в който, пречистени и благословени, всички – и зрители, и участници, поемат по-добри към пробуждаща се пролет!

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам