Официална делегация на Община Банско, водена от кмета Стойчо Баненски, посети побратимената община Мойковац в Черна гора. По време на визитата бяха проведени работни срещи с кмета Веско Делич и представители на местната администрация, на които бяха обсъдени нови възможности за разширяване на партньорството между двете общини.
В центъра на разговорите бяха поставени перспективите за сътрудничество в сферите на туризма, културата и местното развитие. Специално внимание беше отделено на развитието на зимния туризъм и плановете за изграждане на ски зона в Мойковац.
Представителите на Община Банско заявиха готовност да споделят своя дългогодишен опит и утвърдени практики в развитието на Банско като една от водещите международни зимни туристически дестинации. Според тях натрупаните знания могат да бъдат полезни за реализирането на бъдещите туристически проекти в черногорската община.
В рамките на посещението делегацията разгледа и част от природните забележителности в района на Мойковац. Гостите имаха възможност да се запознаят с природното богатство на общината и с потенциала за развитие на различни форми на туризъм.
Акцент в програмата беше и участието на фолклорен състав от Банско във фестивала „Златни къмер“. Българските изпълнители представиха автентични народни танци и традиционни носии, с които спечелиха аплодисментите на публиката и гостите на културния форум.
С представянето си съставът допринесе за популяризирането на българските традиции и културно наследство, превръщайки се в своеобразен посланик на приятелството между България и Черна гора.
От Община Банско изразиха благодарност към участниците във фолклорния ансамбъл за достойното представяне и приноса им за популяризирането на българския дух и фолклор извън пределите на страната.
Благодарности бяха отправени и към кмета на Мойковац Веско Делич, неговия екип и местната администрация за топлото посрещане, отличната организация на посещението и гостоприемството към българската делегация.
От двете страни изразиха увереност, че партньорството между Банско и Мойковац ще продължи да се развива чрез нови съвместни проекти, културен обмен и инициативи, които ще допринасят за укрепването на връзките между двете общини и техните граждани.


Страхотна инициатива!