Новoизбраната председателка на 52-рото Народно събрание Михаела Доцова откри мандата с реч, в която постави акцент върху възстановяването на правовата държава и укрепването на институциите. Тя припомни историческата приемственост, като отбеляза, че през април 1879 г. във Велико Търново е приета Конституцията, определила България като „правова и независима държава“.
„147 години по-късно… отново сме поставени пред изпитанието да възстановим и укрепим правовата и независима държава“, заяви Доцова.
Тя подчерта, че предизвикателството пред новия парламент е да върне добрите практики в законотворчеството — предвидимост вместо прибързаност, дебат вместо формализъм, устойчиви решения вместо конюнктура.
Според нея държавността започва с уважението към институциите, а народните представители трябва да служат „не на краткия хоризонт на деня, а на дългия — на републиката“.
„Историята не помни шумните, историята помни градивните“, заяви тя.
Като председател Доцова пое ангажимент да отстоява върховенството на Конституцията, стриктното спазване на правилата и достойнството на Народното събрание като водеща институция на представителната демокрация. Тя подчерта, че парламентът трябва да бъде „храмът на законотворчеството“, място за градивни дискусии и политически дебат.
„Нека 52-рото Народно събрание бъде пример за политически плурализъм, диалог и градивност“, каза още Доцова, като призова за възстановяване на авторитета на институцията и доверието на обществото.
Речта ѝ завърши с пожелание: „На добър час на 52-рото Народно събрание!“


историята не помни шумните , помни умните!