Новопоявилата се на пазара фирма „Плевен" БТ тази сутрин смело стартира изкупната кампания на тазгодишната реколта тютюн от гърменското село Хвостяне.
ИНФОМРЕЖА първа съобщи на отчаяните тютюнопроизводители добрата новина, че изкупната кампания ще стартира от 9 декември. Пълно съдействие оказа кметът Сейхан Ахмедов, който осигури помещение в кметството за комисията и така около 9 часа сутринта бяха изкупени първите 900 килограма тютюн на Адиле Бакал на средна цена от 6.50 лв. за килограм.
”Днес за тютюнопроизводителите от Хвостяне е истински празник. Хората бяха изгубили надежда, че преди Нова година ще продадат продукцията си и за празниците ще останат без парите, на които разчитат повечето семейства. Изкупвачите обещаха да платят на 100% изкупените количества до три дни, което напълно удовлетворява производителите", коментира местният управник.
Той допълни, че цял ден пред изкупвателният пункт се извиват опашки от каруци пълни с готови за продажба тютюни, което предполага, че хвостянският тютюн ще бъде изкупен до дни.
Ахмедов коментира още, че тази година в селото му почти няма семейство, което да не разчита на "зеленото злато". Масово тютюни са отглеждали и ромите от селото, заради което произведеното количество е двойно повече от миналата година.
Днес изкупната кампания стартира и в други населени места в Гоцеделчевско. Кметове коментираха, че водят разговори и с другите фирми, които имат сключени договори и вместо да чакат и проучват на какви цени купува конкуренцията, да започнат още от утре изкупуването на договорираните тютюни, за да може за празниците производителите да имат пари.