Отнемат разрешителното на благоевградски бизнесмен да ползва минералната вода

Снимка: Infomreja.bg

Общинската администрация в Благоевград установява нарушение

Отнемат разрешителното на Методи Калъмбов за ползване на минералната вода на Благоевград.

На „МАК ТУРС" АД е издадено разрешително за водовземане от минерални води на 17.08.2009 г. от министъра на околната среда и водите със срок от 20 години.

Към настоящия момент разпределянето на потоците на минералната вода става от водомерната шахта, разположена в Архиерейско наместничество. Съгласно издадени разрешителни за водовземане, минерална вода от находището се подава към: Хигиенна баня (хотел ,Монте Кристо"), хотел „Езерец" и Спортен комплекс „Пирин" (басейн в квартал „Еленово"). Предвидено е отклонение и за „МАК ТУРС" АД, но то никога не е използвано и не е подавана минерална вода към хотел „Езерец“ – собственост на Калъмбов.

Разрешен му е годишен воден обем - 15 768 куб.м/год.; разрешен средноденонощен дебит на черпене: 0,5 л/сек.

Общинската администрация в Благоевград установява нарушение по условията на издаденото разрешително на „МАК ТУРС АД  да упражни правото на водовземане не по-късно от 1 г. от началото на срока на действие на разрешителното.

Съгласно разпоредбата на чл. 79а, ал. 1, т. 4 от Закона за водите компетентният орган (кметът на общината с решение на общинския съвет) може да постанови отнемане на разрешителното за водовземане или ползване на водния обект при неупражняване на права, предоставени с разрешителното, в определения в него срок.

В допълнение директорът на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район" е дал 90-дневен срок на кмета на Община Благоевград за прекратяване на горецитираното разрешително.

Отнемането на разрешителното ще доведе до:

Отнемане на правото на „МАК ТУРС" АД да използва минералните води на територията на община Благоевград;

Възможност за издаване на ново разрешително на друго заинтересовано лице или организация, което ще допринесе за ефективното и законосъобразно управление на водните ресурси на общината.

На сесия на 20 декември ще се гласува предложението на кмета до ОбС.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK