Над 1000 пратки с наркотични вещества, доставяни чрез онлайн платформи и куриерски фирми, бяха задържани в рамките на операция „Хидра“, проведена от отдел „Борба с наркотрафика“ към Териториална дирекция Митница София. Това съобщиха заместник-директорът на Агенция „Митници“ Стефан Бакалов и заместник градският прокурор на София Десислава Петрова.
Акцията е насочена към трафика на наркотици в рамките на Европейската общност, който бележи рязко увеличение. Извършени са над 10 проверки в офиси и терминали на всички експресни куриерски компании.
Фокусът на инспекциите е бил върху пратки, съдържащи наркотични вещества под формата на вейпове, бонбони, близалки, курабии и тревна маса, както и различни синтетични и полусинтетични канабиноиди, предназначени основно за тийнейджъри.
Задържаните пратки са изпращани от онлайн магазини, базирани в европейски държави с по-либерален режим за подобни продукти. Разследванията се водят под ръководството на Софийската градска прокуратура.
Агенция „Митници“ напомня, че трафикът на наркотични вещества, включително в рамките на ЕС, води до наказателна или административна отговорност. Проверки на куриерски и пощенски пратки се извършват на основание чл. 16, ал. 1 от Закона за митниците, с цел предотвратяване на нарушения и противодействие на незаконния трафик.

