Ще бъде извършен допълнителен оглед на място
Няма данни за взрив или възпламеняване на продукция. Това заяви на брифинг за вчерашния инцидент със загинал работник в оръжейния завод "Арсенал" в Казанлък заместник окръжният прокурор на Стара Загора Георги Николов, цитиран от БНТ.
По думите му причина за фаталния инцидент е настъпила механичната повреда в машинна центрофуга, при която се е отделила част от машината и е ударила стоящия наблизо работник.
"Има производство на авария, има пострадал мъж, който на път за болницата е починал. Веднага на място са изпратени полицейски екипи", обясни от своя страна ст. комисар Красимир Христов, директор на Областната дирекция на МВР в Стара Загора.
По случая е образувано досъдебно производство. Ще бъде извършен допълнителен оглед на място. Предстои назначаване на експертизи и извършане всички следствени действия за установяване на причините за станалото.
В момента на възникването на инцидента в помещението са работили общо трима души, като освен починалия, другите двама не са пострадали. Аварията е станала в специализиран цех за изсушаване на нитроглицеринова смес, използвана при производството на взривни вещества. Авариралата центрофуга се използва за намаляване на водното съдържание в нитроглицерина. От нея се отделил барабан, който ударил работника.
Ще бъдат изследвани всички детайли, свързани със случая. Предстои проверка да установи дали машините отговарят на стандартите за безопасност и дали са били поддържани и обновявани технологично.