НачалоБългарияДелим си 104 млн. евро с румънците за модерни разпределителни мрежи

Делим си 104 млн. евро с румънците за модерни разпределителни мрежи

ЕК отпуска близо 650 млн. евро за 14 трансгранични енергийни проекта в ЕС

Европейската комисия ще предостави близо 650 милиона евро безвъзмездно финансиране по Механизма за свързване на Европа (МСЕ) за подкрепа на 14 трансгранични проекта за енергийна инфраструктура. Инициативите са насочени към укрепване на енергийната сигурност на ЕС, по-широка интеграция на енергията от възобновяеми източници и повишаване на конкурентоспособността на европейската икономика.

В съответствие с наскоро приетия пакет за европейските електроенергийни мрежи, Комисията подчертава, че подобряването на взаимосвързаността е ключово за намаляване на енергийните цени за домакинствата и индустрията, както и за гарантиране на енергийната независимост на ЕС.

Това е втората покана за предложения в рамките на първия списък на проекти от общ интерес (ПОИ/ПВИ). Финансирането надхвърля първоначалния бюджет от 600 млн. евро, което показва силния интерес след първата покана през 2024 г. За първи път МСЕ ще финансира и мерки за защита на критичната енергийна инфраструктура, както и проекти в областта на водорода, което отразява напредъка на сектора.

Общо 470 млн. евро са разпределени за шест проекта, включително интелигентни електроенергийни мрежи.

180 млн. евро са предвидени за проекта AGUAYO II в Испания – изграждане на обратима водноелектрическа централа с подземна инсталация, която подобрява ефективността на производството от ВЕИ без допълнително въздействие върху околната среда.

113 млн. евро ще бъдат инвестирани в повишаване устойчивостта на критичната енергийна инфраструктура в Полша, Естония, Латвия и Литва в рамките на Балтийската синхронизация – първото финансиране от МСЕ в такъв мащаб за защита от физически и киберзаплахи.

63 млн. евро ще подкрепят модернизацията на съоръжението Čierný Váh в Словакия – едно от първите в Европа, комбиниращо помпено-акумулираща централа и батерии.

104 млн. евро са предвидени за интелигентни електроенергийни мрежи между България и Румъния, които ще бъдат модернизирани и цифровизирани за по-ефективни и сигурни потоци на електроенергия от ВЕИ.

Два допълнителни проекта – за вътрешна връзка в Австрия и за междусистемна връзка между Гърция и Египет – ще получат средства за проучвания.

За развитие на водородния сектор и декарбонизация на европейската индустрия са заделени над 176 млн. евро.

120 млн. евро ще финансират проекта за съхранение на водород в Гронау (Германия) – първият строителен проект за водород, подкрепен от МСЕ. Той ще създаде първото мащабно трансгранично подземно съоръжение за съхранение на водород в Северозападна Европа.

Проекти в Австрия, България, Франция, Германия, Нидерландия и Словакия ще получат средства за проучвания, насочени към разширяване на водородната инфраструктура.

Финансирането подчертава стратегическата роля на енергийната свързаност и водорода за бъдещата енергийна система на ЕС.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам