В общините Гърмен, Гоце Делчев, Якоруда и Сатовча расте недоволството срещу внесения от ГЕРБ – СДС законопроек за промени в Кодекса за социално осигуряване, който мина на първо четене в парламета.
Промените предвиждат еднакъв ред за определяне размера на обезщетението за безработица за осигуряващите се само в България и за тези, които се осигуряват и в България, и в държава, член на ЕС.
Казусът доби популярност с израза „френска безработица“, а законопроектът разгневи стотици засегнати, които периодично заминават да работят във фермите и земеделските стопанства на големите европейски държави.
Автентичното ДПС ще гласува против закона за ,,Изменение на кодекса за социално осигуряване“. Това съобщиха двамата народни представители от ДПС (без Пеевски и група) Ахмед Вранчев и Ибраим Зайденов.
С видео в социалните мрежи те подчертаха, че събраните над 8000 подписа против предлаганите промени ще бъдат входирани в деловодството на НС, при омбудсмана на Р България и в президентската институция.
„Между първо и второ четене ще направим предложение да останат така установените законодателни процеси съгласно регламент 883 на Европейския парламент. Ние ще защитим Европейското законодателство. Ясно е, че България има право на собствено законодателство, но ние сме на мнение, че българските закони не могат да бъдат в противоречие с европейските директиви. Ние ще защитим волята на хората от трибуната на Народното събрание!“, заяви Ахмед Вранчев.
Очаква се второто четене на промените в пленарната зала да бъде днес или следващата седмица.

