19 310 лева събра изнесената подвижна каса, която мина през около 40 съставни села в община Кюстендил.
Така стотици данъкоплатци по селата са спестили средства и време, като не са пътували до града, за да се издължат.
За миналата година бяха събрани малко над 20 хиляди лева. Населението в общината намалява, сочи статистиката, това се отразява и в постъпленията от местни данъци.
Две села - Лозно и Ябълково, плащат по-високи суми при запазени такси и налози, защото по решение на МРРБ тяхната категория като населено място е променена в по-горен клас.
В Гюешево и Граница, сумите намаляват с около 10 до 20 лева, защото те са вече в по-нисък клас като административно населено място.
За пръв път т.г. в община Кюстендил местните данъци и такси може да се плащат и по интернет - с дебитна или с кредитна карта.
Около 75 хиляди са данъчните партиди за плащане на местните налози в общината, събираемостта им е вече над 70%. Прогнозите са електронното плащане да увеличи този процент.