19 служители на Община Благоевград са получили днес заповеди за съкращение. Сред отстранените от работните си места в кметска администрация са дългогодишни общинари като Румен Еленков, Йордан Липичев и Петър Кръстев, които са в предпенсионна възраст.
Назначената в отдел "Връзки с обществеността" по времето на екскмета Костадин Паскалев - Елена Стойчева - бивш кмет на село Българчево, също е получила заповед за съкращение.
С длъжностите си в кметството се разделят още Иван Стоименов - досегашен експерт в отдел "Транспорт и съобщения", синът на бившия заместник-кмет на Благоевград Виктор Асийски - Антон, който на изборите през октомври бе в листата на БСП, както и племенницата на главния финансист в екипа на Паскалев - Костадин Шумантов.
Редуцирането на числения състав с не по-малко от 15 % е във връзка с получени указания от Министерството на финансите, уточниха от пресцентъра на общината. По предложение на кмета Атанас Камбитов Общинският съвет утвърди 130 щатни бройки, с което досегашният числен състав се намалява с 19 служители.
Административната реформа в Общината се мотивира и с обновените изисквания спрямо кадрите в структурите, които трябва да отговарят на нови, по-високи стандарти за образователна и професионална квалификация, поясняват още от кметска администрация.
Целта на новото общинско ръководство е с преструктурирането на администрацията да се въведе нов модел на работа и нов мениджмънт, за да се подобри работата между отделните звена в Община Благоевград.
С днешна дата са съкратени и кметските наместници в общината, научи ИНФОМРЕЖА. Все още не е ясно дали всички досегашни наместници ще бъдат сменени, или някои от тях ще бъдат преназначени за следващ мандат.
По предложение на градоначалника Атанас Камбитов местните парламентаристи решиха кметовете на кметства в общината вече да са с петима по-малко. Така броят им се редуцира от 12 на 7. За сметка на тях обаче кметските наместници се увеличават с петима и вече ще са 15.
През новия мандат 22-ма кметове и наместници ще управляват 25-те села на територията на общината. Сметката показва, че някои наместници ще обслужват повече от едно населено място. На кои управници ще бъде вменен този ангажимент и за кои села ще отговарят се очаква да стане ясно утре.
Жителите на петте села - Зелен дол, Лешко, Българчево, Еленово и Селище досега избираха сами кметовете си, но след промените в Закона за административно-териториалното устройство управниците им вече ще назначава кметът Атанас Камбитов. Причината е, че броят на жителите им е под 350 души.