В рамките на специализираната полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата, проведена през изминалото денонощие, бяха проверени 12 457 моторни превозни средства и контролирани 14 854 водачи и пътници. В резултат на проверките бяха съставени 3575 фиша и 540 акта за установени административни нарушения, съобщават от МВР.
Основният акцент на операцията беше насочен към предотвратяване на управлението на моторни превозни средства от водачи, употребили алкохол, наркотични вещества или техни аналози, както и от неправоспособни шофьори. През изминалия ден бяха установени 26 водачи, които са управлявали автомобилите си под въздействието на алкохол. От тях 17 са били с концентрация на алкохол в кръвта между 0,5 и 1,2 промила, а 9 – с над 1,2 промила на 1000. Един водач е отказал да бъде тестван.
Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са засечени 7 души, като четирима от тях са отказали да бъдат тествани. Тези мерки са част от усилията на полицията за повишаване на безопасността на пътя и намаляване на инцидентите, свързани с употребата на алкохол и наркотици.

