Националният статистически институт публикува окончателните данни за инфлацията за януари и февруари 2026 г., според които месечната инфлация през февруари е 0,4%, а годишната достига 3,3%. В документа се посочва, че „месечната инфлация е 0.4%, а годишната инфлация е 3.3%“, като показателите са изчислени чрез Индекса на потребителските цени (ИПЦ).
НСИ отчита повишение на цените в редица потребителски групи, сред които „Информация и комуникация“ с ръст от 1,3%, „Алкохолни напитки, тютюневи изделия“ с 1,0% и „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ с 0,7%. Намаление е регистрирано при „Облекло и обувки“ (-1,9%) и „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството“ (-0,9%).
Подробният анализ показва значителни изменения при хранителните продукти. Най-голямо увеличение е отчетено при пипера – 36%, зелето – 11,2% и листните зеленчуци – 9,5%. В същото време цените на маргарина, свинското месо и млечните масла намаляват с над 2%.
При нехранителните стоки и услуги се наблюдава ръст при цветята (5,4%), пелетите (2,7%) и централното газоснабдяване (2,2%), докато цените на международните полети спадат с 11,4%, а на телевизорите – с 4,9%.
НСИ отчита и натрупана инфлация за по-дълги периоди: за последните три години тя е 11,1%, а за последните пет – 41,8%. Окончателните данни за януари 2026 г. показват месечна инфлация от 0,6% и годишна от 3,5%.
По Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), използван за сравнение в ЕС, месечната инфлация през февруари е 0,2%, а годишната – 2,1%. Индексът на цените за малката кошница, който отразява разходите на най-нискодоходните домакинства, отчита месечно увеличение от 0,6% и годишно от 2,9%.

