Срещу приемането на плана се обяви и управителят на ВиК-Благоевград
Мая Манолова – депутат от Благоевградския регион, присъства на заседанието на ВиК Асоциацията, което се проведе днес в Областната администрация.
Обсъден бе бизнес планът на ВиК Асоциацията и бе предложено на гласуване искане за повишаване на цената на водата от 1 януари от 2022 и за всяка една от следващото 5 години. След гласуване стана ясно, че Асоциацията няма да приема плана и ще бъде отложено вземането на подобно решение.
Според Манолова, подобно решение наистина е недопустимо, защото не е напарван анализ на резултатите след ВиК реформите, не е ясно какви са плюсовете и минусите за гражданите от изпълнението на показателите от предходния 5-годишен период.
Срещу приемането на плана се обяви и управителят на ВиК-Благоевград, инж. Росица Димитрова.
Манолова обясни, че нейната партия е внесла искане за разглеждане на проектозакон, с който да бъде отложено повишаването на цената на водата с 5 години във всяка една област като през това време се види как работи водната реформа.
Според Манолова през последните 5 години качеството на водата не се е подобрило, но цената се е увеличила, не са намалени и загубите, не са решени и проблемите с водоснабдяването на селата.
„Дошло е време за преосмисляне на реформата“, каза Манолова, която зави, че разбира и кметовете на общини, които трябвало да гласуват бизнес плана, за да подкрепят управляващите, но съществено са наясно с проблемите на населението.
Манолова е поела ангажимент да настоява проверка на молбите от страна на общините за изграждане на ВиК съоръжения, за които са заложени средства във ВиК Холдинга.
Тя припомни, че Комисията по ревизия в 45-ия парламент е установила, че Холдингът раздава кредити на определени ВиК дружества и изпълнява функция на „финансова институция“, а същевременно Холдингът трябва да подкрепя важни проекти. Манолова каза, че ще настоява ВиК проектите в област Благоевград да бъдат ревизирани и одобрени, както и да бъдат отпуснати повече средства за ВиК инфраструктурата в Пиринско.
Според нея водната реформа трябва да бъде напълно ревизирана, както и трябва да се прекъсне практиката за влизане на общините във ВиК Асоциации въпреки неодобрението на гражданите.
Манолова каза, че Подкомията за контрол на КЕВР, създадена в настоящия парламент, ще има цел да изиска от КЕВР отчет за изпълнението на водната реформа, а следващите законодателни стъпки ще са да променят тази реформа. Хората не искат укрепяване, каза Манолова.