Мълния подпали голям пожар в Кресненското дефиле

Снимка: Infomreja.bg

Пламъците са избухнали към 17.00 часа

Мълния подпали голям пожар в Кресненското дефиле.

Огънят е тръгнал към 17.00 часа този следобед в близост до резерват „Тисата“, до границата с Национален парк „Пирин“.

Служители на Паркова охрана при обход са забелязали дим, след което веднага са сформирани екипи от Банско, които са започнали гасене в труднодостъпна местност. 

Засегнатият от пламъците терен е с висока денивелация - скали и хвойна.

В помощ на колегите си от Банско са се отзовали и горски служители от ДГС Кресна и ДГС Сандански.

На място е и директорът на НП „Пирин“ - Росен Баненски, който съобщи за ИНФОМРЕЖА, че към момента огънят е изгасен. 

„Запалени са стари дървета от вида Дървовидна хвойна, познат на месните като Тиса“, добави той. 

В 19.30 ч. три екипа от Кресна, Банско и Сандански, както и 9 служители от Паркова охрана са стигнали до мястото на пожара и са успели да го локализират. На място са и четирима служители на ДГС Кресна, както и трима доброволци, които оказват помощ в гасенето. 

Дежурни екипи ще останат на място през цялата нощ.

Това е поредният пожар, който в рамките на няколко дни е запален от мълния в Пирин планина.

През изминалото денонощие, до 1 часа след полунощ, е осигурявано дежурство след пожар, пламнал в местността Пиновото, която се намира над базата на Министерски съвет над Банско, като и този пожар е презизвикан от мълния. 

Погасен е с помощта на служителите на НП „Пирин“. 

Росен Баненски сподели пред медията ни, че почти всеки ден има пожари, причинени от мълнии.

Вчерашният пожар е поразил около 20 декара.

И при двата пожара на място гасенето се ръководи от директора на НП „Пирин“ - Росен Баненски. 

 

Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg
Снимка: Infomreja.bg

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 3ax

FACEBOOK