НачалоВодещи НовиниЙотова: Не бях информирана за посещението в Украйна – това е недопустимо

Йотова: Не бях информирана за посещението в Украйна – това е недопустимо

Президентът Илияна Йотова заяви, че нито министър-председателят, нито министрите на отбраната и външните работи са я информирали за предстоящото посещение на премиера Андрей Гюров в Украйна и за подписването на 10-годишното споразумение за сигурност с Киев. По думите ѝ липсата на уведомяване за целта на визитата и състава на делегацията представлява сериозно нарушение на институционалния диалог.

„Според мен това е недопустимо нарушаване на диалога между институциите и липса на институционално възпитание. Подписването на това споразумение е неадекватно, защото мандатът на един служебен кабинет е с ограничен хоризонт и не може да го изпълни“, заяви Йотова.

Тя подчерта, че международни споразумения от подобен характер следва да бъдат подписвани от редовно правителство след обсъждане в парламента. Президентът уточни, че до момента премиерът не е потърсил контакт с нея, с изключение на едно неуспешно телефонно обаждане. „Сутринта аз го предупредих, че моята реакция ще бъде изключително остра, аз едва днес и то по мое настояване – получих текста на въпросното споразумение“, допълни тя.

Йотова определи документа като слаб и остарял, тъй като според нея не отчита актуалната ситуация и развитието на войната в Украйна, както и интересите на българската отбранителна индустрия. Тя посочи още, че в текста не са заложени финансови ангажименти. „Според мен това е политически акт – слабо замислен и слабо изпълнен“, заяви президентът.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам