Ирина Бокова получи втори мандат като шеф на ЮНЕСКО

Ирина Бокова Източник: ЕПА/БГНЕС

Действащият генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова получава втори мандат начело на организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата.

Това реши на сесията си Генералната конференция на ЮНЕСКО в Париж, предаде ИТАР-ТАСС.

На 4 октомври Изпълнителният съвет на организацията препоръча Бокова да остане на поста за втори мандат.

При избора на ръководител на ЮНЕСКО Генералната конференция по правило само потвърждава решението на Изпълнителния съвет.

В Изпълнителния съвет кандидатурата на Бокова получи абсолютно мнозинство от гласовете. Другите претенденти за поста - посланикът на Джибути във Франция Рашад Фарах и ливанецът Жозеф Майла не получиха достатъчно гласове в своя подкрепа.

В първия мандат на Ирина Бокова ЮНЕСКО преживя тежка криза.

След като през 2011 г. организацията прие Палестина като пълноправен член, САЩ и Израел замразиха плащането на членските си вноски. Това лиши ЮНЕСКО от 22% от бюджета ѝ. Благодарение на качественото управление на Бокова и на помощта от страни донори обаче, повечето приоритетни програми за развитие на образованието, науката и увеличаването на културното наследство бяха запазени, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Миналата седмица САЩ бяха лишени от правото си на глас в ЮНЕСКО заради спора по вноските и не участваха в днешното гласуване, припомня АП. В реч след преизбирането си Бокова заяви, че работи по рационализирането на операциите на ЮНЕСКО, като същевременно се избягват сериозни съкращения заради липсата на финансови средства.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода aa6

FACEBOOK