НачалоБългарияЕК: От днес в ЕС става възможно издаването на COVID сертификати след...

ЕК: От днес в ЕС става възможно издаването на COVID сертификати след антигенен тест

Европейската комисия съобщи, че от днес в ЕС става възможно издаването на COVID сертификати след извършване на антигенно изследване, предава БТА.

С промяната ще бъде улеснено издаването на документи на хората, чието заразяване е установено само по този начин.

Комисията уточнява, че досега сертификати за заразени и преболедували се издаваха само при потвърждение на състоянието с тест PCR. Занапред данните от бързите антигенни изследвания ще бъдат приравнени с PCR, когато са направени в лаборатория и са от производител, включен в списъците на ЕС.

Ще се признават със задна дата данните от антигенни изследвания, направени след 1 октомври миналата година.

ЕК уточнява, че решението е свързано с оценката на учените и цели облекчаване на системата за изследвания, натоварена от повишения брой заразени заради разпространението на щама Омикрон на вируса на ковид.

COVID сертификатите на ЕС са предназначени за пътувания в Общността и притежателите на валиден документ следва да не бъдат подлагани на допълнителни изисквания за преминаване на границите.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам