Бюджетите на общините догодина ще бъдат увеличени, а не орязани. Това предвижда проектобюджетът за 2012 година, който в момента се обсъжда в пленарна зала, заяви депутатът от ГЕРБ Любен Татарски на пресконференция в Благоевград. Той даде пример с община Благоевград, която ще получи над 1 милион лева повече в сравнение с предходната година.
Татарски предупреди, че за общини с лоша финансова дисциплина има опасност да бъдат блокирани сметките им. В пленарна зала ще бъде направено предложение в такива случаи да бъдат спирани само част от приходите на общинските администрации, а не всичките пари. Като пример за такива неизрядни общини Татарски посочи Петрич и Гоце Делчев.
"Нашата община е абсолютна изрядна във финансово отнешение. Нямаме задължения нито към банкови кредити, нито към доставчици", категоричен бе зам.-кметът на южния град Христо Батев.
За догодина бюджетът предвижда 80 милиона лева да бъдат отпуснати за развитие на планинските райони в страната. 1,25 млрд. лв. пък са заделени за земеделие.
"Добрата новина е, че ще има пари за тютюнопроизводителите, при които начинът за субсидиране вече е на база референтен период, а не на произведено количество. Тази година изкупните цени на тютюна са два пъти по-високи от предходните. Това стана възможно благодарение на измененията в закона за тютюна и тютюневите изделия", коментира депутатът Георги Андонов, който определи бюджет 2012 година като бюджет на реалностите.
Петричкият народен представител Митко Захов пък обясни, че се работи за изменение на закона за управление на отпадъците, който предвижда пълна забрана за търговия на черни и цветни метали от страна на физически лица.