--:--:--
18 февруари 2026
spot_img
ВСИЧКО ОТ ДЕНЯ
НачалоБлагоевградАнсамбъл „Пиринче“ празнува 30-годишен юбилей в зала „Яворов“

Ансамбъл „Пиринче“ празнува 30-годишен юбилей в зала „Яворов“

Детски фолклорен ансамбъл „Пиринче“ празнува 30-годишен юбилей в зала „Яворов“. Концертът ще бъде на 11 юни /четвъртък/ от 19:00 часа.

Детски фолклорен танцов ансамбъл „Пиринче“ към Центъра по изкуствата в Благоевград е своеобразна визитна картичка за града и достоен наследник на богатите фолклорни традиции на Пиринския край.

Създаден е през октомври 1984 г. с цел да издирва, съхранява и доразвива богатата танцова съкровищница на нашата страна.

Репертоарът му обхваща фолклорното разнообразие на различните етнографски области в България. В него се открояват танцовите постановки на Кирил Дженев, Костадин Руйчев и Симеон Стамболийски, който е основател и художествен ръководител на ансамбъла.

“Пиринче” завладява сърцата на своята публика с неподправена детска жизненост и блестяща танцова техника.

На своя юбилеен концерт “Пиринче”, с художествен ръководител  Симеон Стамболийски и хореограф Полина Сатиева, ще поднесе на зрителите букет от разнообразни танци, умело свързани в един прекрасен спектакъл от българския музикален и танцов фолклор.

Стремежът на неговите ръководители е чрез ритъма и енергията, които бликат от народните танци, да възпитат у младите хора любов към българските традиции, които обединяват един народ, така както хорото обединява хората – рамо до рамо, сърце до сърце.

Програмите на ансамбъла радват многобройна публика както в страната,  така и в чужбина. Младите му и емоционални изпълнители покоряват  сърцата на зрителите от България, Русия, Индия, Гърция, Македония, Унгария, Белгия, Италия, Турция и други страни.

В Центъра по изкуствата обучението е индивидуално и групово. Ежегодно в школата на ансамбъла се обучават около 400 деца на възраст от 5 до 18 години.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам