Уважаеми сънародници, скъпи жители на с. Пашови, колеги и ученици,
Честит празник – 24 май!
В този светъл ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета, култура и на славянската книжовност празнуват всички славянски народи от много европейски и азиатски страни.
Двадесет и четвърти май е най-уникалният български празник, извисил ни до най-високия връх в просветата с буквите, които сътвориха нашите свети братя Кирил Философ и Методий със своя гениален труд и талант.
Те ни направиха разпознаваеми навсякъде по света, както и със своя оригинален химн: „Върви, народе възродени, към светли бъднини върви, с книжовността таз сила нова, съдбините си ти поднови! Върви към мощната просвета в световната борба върви, от длъжността неизменно воден и Бог ще те благослови. Напред, науката е слънце, което във душите грей. Напред, народността не чезне там, дето знанието живей…“
Тези неувяхващи думи говорят за величието на делото и значимостта на нашите първоучители и се декламират наизуст от нашето младо поколение. Това е нашият ден за извисяване на стремежа ни към усъвършенстване на нашата народност чрез постиженията на науката и българската култура.
Нека поздравим всички учители, учени, художници, журналисти и всички останали за тяхната апостолска дейност! Поклон пред всекидневния ви последователен труд и пред голямата ви мисия в името на нашата Родина и на нашите идни поколения!
С уважение,
Мустафа Бандьо
Директор на Обединено училище „Иван Вазов“ – с. Пашови

