Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) предприе драстични мерки срещу фирма в дряновското село Соколово, след като при проверка бяха открити над 6,5 тона опасни храни.
Инспекторите са спрели част от дейността на предприятието за добив и преработка на месо заради системни нарушения на хигиенните и технологичните стандарти.
В обектите на фирмата е установено съхранение на продукти при несъответстваща температура, липса на етикети на български език и нарушена цялост на опаковките.
Особено тревожно е откриването на близо 3 тона свински глави, телешко месо и агнешки продукти без задължителна идентификационна маркировка, което прави проследимостта им невъзможна и създава директен риск за здравето на потребителите.
Общо 6596,9 кг стока е насочена за незабавно унищожаване.
Проверката е разкрила и шокиращо състояние на материалната база: плесени по стените и таваните на хладилните камери, корозирали врати и ръждясало оборудване.
Подобни нарушения са констатирани и в останалите обекти на същата фирма, включително млекопреработвателно предприятие и складове за търговия на едро. Там са открити имитиращи продукти без маркировка и кашкавал с плесен, който не е бил отделен за бракуване.
От БАБХ съобщиха, че предстоят административни действия и стриктен последващ контрол. На фирмата са издадени предписания със срокове за отстраняване на несъответствията, като дейността в рисковите зони остава преустановена до пълното им привеждане в нормативен вид.

