НачалоКюстендилКюстендил събра световния елит на класическата китара

Кюстендил събра световния елит на класическата китара

Кюстендил отново се превърна в музикална столица на класическата китара, събирайки елитни изпълнители и млади таланти от три континента. „За мен е удоволствие да открием заедно тази вечер 29-ото издание на международния конкурс по класическа китара. Благодарение на неговия директор Иван Андонов, конкурсът утвърждава Кюстендил като столица на културата в Югозападна България и подпомага туризма в нашия град“, заяви при откриването кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов.

В дните на конкурса градът се утвърждава като международен културен и туристически център, привличащ участници, преподаватели, гости и почитатели на музиката от различни държави. През годините форумът се наложи като едно от най-престижните събития за класическа китара, превръщайки Кюстендил в естествена сцена за среща на поколения музиканти, различни школи и световни традиции в изпълнителското изкуство.

Тази година в международния форум участват стотици китаристи от България, Австрия, Бахрейн, Виетнам, Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Румъния, Украйна, Косово и други страни. Това още веднъж доказва, че градът привлича хора от цял свят не само с богатия си културен календар, но и със своя дух, гостоприемство и туристически потенциал.

Освен конкурсната програма, фестивалните дни включват лекции, беседи, майсторски класове и концерти, които превръщат Кюстендил в оживено пространство за културен обмен, вдъхновение и нови творчески срещи. Международните събития от този мащаб допринасят и за развитието на местния туризъм, като привличат гости, преподаватели и любители на музиката, които имат възможност да се докоснат до богатото културно-историческо наследство, минералните извори, парковете и гостоприемната атмосфера на града.

Журито на конкурса включва едни от най-утвърдените имена в България и чужбина, сред които проф. д-р Стела Митева-Динкова, доц. д-р Росен Балкански, Ту Ле (Виетнам/Бахрейн), Антон Апостолов (Канада/България) и други изявени музиканти. Конкурсът се организира под патронажа на кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, а негов художествен директор е председателят на читалище „Братство 1869“ Иван Андонов – дългогодишен двигател на инициативата и вдъхновител за развитието на китарното изкуство в града.

📸 ОЩЕ СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК:

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам