Служители на ГДБОП задържаха председател на състав на ТЕЛК в болница в град Пазарджик при специализирана операция срещу корупцията в здравеопазването.
Лекарят е обвинен в получаване на серия от подкупи с цел издаване на експертни решения за намалена работоспособност.
Акцията е проведена на 20 януари 2026 г. под надзора на Окръжна прокуратура – Пазарджик, след разследване, продължило няколко месеца.
Според събраните доказателства, в периода септември – ноември 2025 г. длъжностното лице е приело четири подкупа в общ размер на 8 500 лева. Установено е, че в три от случаите са му предавани по 2 500 лева за издаване на решения, а в един случай сумата е била 1000 лева.
Пациентите, участвали в схемата, са трима мъже и една жена на възраст между 48 и 66 години.
При извършените процесуално-следствени действия в Пазарджик и Велинград са иззети множество документи, мобилни телефони и други веществени доказателства, свързани с престъпната дейност. Към момента по делото са разпитани 20 свидетели.
На задържания медик е повдигнато обвинение по Наказателния кодекс за подкуп, извършен от лице, заемащо отговорно служебно положение.
Наложена му е мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 5 000 евро. Работата по документирането на случая и установяването на други възможни нарушения продължава.

