НачалоБългарияДиректорът на ОбУ-Кръстава, Муса Бирков: Честита 188-годишнина от рождението на Левски!

Директорът на ОбУ-Кръстава, Муса Бирков: Честита 188-годишнина от рождението на Левски!

Скъпи сънародници, скъпи жители на с. Кръстава и община Велинград, 

Едва ли има дете в България, което да не знае историята за Апостола на свободата – Васил Левски. Днес ще припомним, че този безсмъртен и вечен исполин на България се е родил в семейството на Гина и Иван Кунчеви, именно на днешна дата – 18 юли 1837 г. в гр. Карлово.

Изминаха 188 години от неговото предначертано рождение. Той се роди тук, в нашата страна, за да постави основите на революционната борба за освобождението ни от Османско робство. Той разбърка времето и премълчаваното тежко минало, наброило 500 г. робия, и се изкачи на най-високия пиедестал над България, на най-почетното и най-святото място.

И както казва поетът Дамян Дамянов:

…А страничката, види се, е мокра…

Какво? Сълза? Кал? Кръв?… Листът мълчи.

Нима е плакал тъкмо той? Жестоко!

Нима е носил кал – тъй чист дълбоко?

Той – чистият, с безсълзните очи?

Чия ли кал – ако е кал? – сребриста

светлее в жълтеникаво клише?

Чия ли кръв е капнала на листа? Чия ли мръсна болка свети чиста по пътя му към святото въже? Какво ли питал е с тоя вик, раздърпан в шест букви с питанки накрая, които карат всеки да изтръпне подир: „Народе ????“. Проклетото въже от Къкрина до София виси… А тръгнал бе за него той да мре”. 

Слава на Левски – най-храбър след храбрите! Поклон, Апостоле!

 

Муса Бирков

Директор на ОбУ „Васил Левски” – с. Кръстава

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам