Министърът на регионалното развитие Иван Шишков заяви на брифинг, че предстои създаване на експертна работна група, която да извърши цялостна оценка на одобрената през 2024 г. наредба за пътните заграждения.
По думите му решението трябва да бъде изцяло експертно, тъй като „политическото говорене не помага нито на медиите, нито на гражданите“ за постигане на реална пътна безопасност. Шишков посочи, че има лични съмнения относно качеството и ефективността на наредбата, а евентуални прояви на лобизъм ще бъдат оценени от експертите.
Министърът коментира и състоянието на пътната инфраструктура, като припомни трагичния инцидент на пътя Русе – Бяла, наричан „отсечката на смъртта“. Той определи дългогодишното забавяне на проекта като пример за „забравена магистрала“, а в контекста на европейското финансиране говори за „забравена държава“, когато се манипулират обществени поръчки и не се използват наличните европейски средства.
Шишков подчерта, че проблемите в пътния сектор са наследени и голяма част от тях са в прокуратурата. Той припомни, че през март 2023 г. като служебен министър е изпратил подробен списък с доказани нарушения и случаи на „кражби на асфалт“, които все още чакат развитие.
Министърът настоя прокуратурата да започне работа по тези случаи, за да се установи кой е подписвал договори с авансови плащания от 35% и как е изчезнал асфалтът от редица пътни обекти.
Шишков заяви, че държавата трябва да застане зад гражданите, а не зад олигархични интереси, и че институциите трябва да работят за по-добро управление, което да гарантира безопасност и развитие на инфраструктурата.

