НачалоБългарияВаня Стефанова поиска дисциплинарно уволнение на Тихомир Стоев

Ваня Стефанова поиска дисциплинарно уволнение на Тихомир Стоев

Временно изпълняващият функциите главен прокурор Ваня Стефанова е внесла в Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу административния ръководител на Апелативна прокуратура – Пловдив Тихомир Стоев. Искането е за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание – „дисциплинарно освобождаване от длъжност“ като прокурор, на основание чл. 307, ал. 3, т. 3 от Закона за съдебната власт.

Предложението е изготвено след постъпило писмо от министъра на правосъдието от 29 април 2026 г., както и след проверка на отдел „Инспекторат“ при Върховната касационна прокуратура. В становището си Комисията по професионална етика при ВКП заключава, че в периода март – 10 април 2026 г. Стоев е допуснал поведение, противоречащо на законовите изисквания за добросъвестно и законосъобразно упражняване на служебните правомощия, както и на етичните стандарти, приложими към магистратите. Според комисията това представлява нарушение на служебните задължения и накърняване престижа на съдебната власт.

В преписката на ВКП, която надхвърля 200 страници, са описани серия от нарушения на Кодекса за етично поведение на българските прокурори и следователи. На тази база и.ф. главният прокурор предлага на Прокурорската колегия да образува дисциплинарно производство и да наложи наказание „дисциплинарно освобождаване от длъжност“.

Очаква се Прокурорската колегия на ВСС да разгледа предложението на предстоящо заседание.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам