На 11 май 2026 г. от 14:00 часа на учебния полигон към Съюза на българските автомобилисти в Благоевград, по инициатива на Районна прокуратура – Благоевград, ще се проведе специализирано практическо обучение за служители от дежурните оперативни групи.
Обучението е насочено към усъвършенстване на професионалната подготовка и координацията между институциите при извършване на неотложни действия по разследване на престъпления по транспорта, включително тежки пътнотранспортни произшествия. Акцент ще бъдат първоначалният оглед на местопроизшествие, обезпечаването и събирането на доказателства, както и организацията на процесуално-следствените действия в условия, максимално доближени до реалната практика.
Предвидено е посещение на местопроизшествия и демонстрация на действия по разследването, с фокус върху добрите практики, взаимодействието между компетентните органи и повишаването на ефективността при разкриване и документиране на този вид престъпления.
В обучението ще участват утвърдени специалисти в разследването на пътнотранспортни произшествия, включително представители на Европейския център за транспортни политики, които ще споделят практически опит, експертни знания и методически насоки за работа на терен.
Инициативата е част от усилията на Районна прокуратура – Благоевград за повишаване качеството на разследванията, укрепване на междуинституционалното сътрудничество и осигуряване на по-ефективно противодействие на престъпленията по транспорта.

