Ново представително проучване на агенция „Алфа Рисърч“, поръчано от Българското национално радио, очертава петпартиен парламент и сериозна преднина за формацията „Прогресивна България“.
Ако парламентарните избори се провеждаха днес, листата на „Прогресивна България“ би получила доверието на 30,8% от гласуващите, оставяйки ГЕРБ-СДС на втора позиция с 21,2%.
Данните показват, че общо пет формации прескачат 4-процентната бариера за влизане в 52-рия парламент.
Третото място заема коалицията ПП-ДБ с 11,1%, следвана от ДПС с 9,8% и „Възраждане“ с 6,9%.
Под чертата към момента остават няколко формации, сред които „БСП-Обединена левица“ (3,9%), МЕЧ (3%) и Коалиция „Сияние“ (2,8%).
Избирателната активност се очертава сравнително висока – 55,8% от анкетираните декларират твърдо намерение да гласуват.
Проучването акцентира и върху очакванията към бъдещото редовно правителство. За близо половината от сънародниците ни (47%) основният проблем, който изисква незабавни мерки, са ниските доходи и инфлацията.
На второ място гражданите поставят борбата с корупцията и съдебната реформа (33%), следвани от икономическото развитие (11,3%) и здравеопазването (7%).
По отношение на външнополитическата ориентация на страната, мнозинството от българите (56,3%) посочват Европейския съюз като водещ стратегически партньор.
Русия е предпочетена от 19,5% от респондентите, докато за стратегическо партньорство със САЩ се обявяват 7,8%. Същевременно 60% от анкетираните подкрепят правото на българите зад граница да участват в изборния процес у нас.
Данните са от проучване на „Алфа Рисърч“, проведено в периода 19-26 март 2026 г. сред 1000 пълнолетни граждани чрез пряко интервю по домовете.

