НачалоБългарияТрайков поиска подробен отчет от КЕВР за проверките по високите сметки за...

Трайков поиска подробен отчет от КЕВР за проверките по високите сметки за ток

ИЗТОЧНИКМЕ

Министърът на енергетиката Трайчо Трайков проведе работна среща с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Пламен Младеновски, на която настоя за подробна информация относно хода на проверките по постъпилите жалби за високи сметки за електроенергия. Срещата се състоя в Министерството на енергетиката и беше инициирана от министъра заради нарастващото обществено напрежение.

До момента в КЕВР са подадени около 2200 жалби, като сигналите продължават да постъпват. Министър Трайков подчерта, че процесът по проверките трябва да бъде прозрачен и да се проведе в ясни срокове. „Този процес не може да се разтяга безкрайно. Установяването на истината – дали има надписано потребление, грешки във фактурите или обективно повишена консумация – е ключово за доверието на потребителите“, заяви той.

По данни на регулатора през декември 2025 г. е отчетено средно увеличение на потреблението с 30–40% спрямо ноември. Анализът обхваща месеците ноември, декември и януари в сравнение със същия период година по-рано. При около 40–45% от жалбоподателите е установено по-ниско потребление спрямо миналата година, около 20% имат по-висока консумация, а в отделни случаи са регистрирани значителни отклонения. При съществени разминавания електромерите се изпращат за проверка в независима лаборатория. При доказана техническа грешка фактурите ще бъдат коригирани, а при установена злоупотреба ще бъдат наложени санкции.

Министър Трайков поиска да бъде информиран за междинните резултати, а КЕВР пое ангажимент да представи обобщени данни до края на февруари – началото на март. На срещата беше обсъден и контролът върху схемата за изплащане на компенсации на потребители, които евентуално са били подведени. Това е ангажимент на електроразпределителните дружества и ще бъде подложено на засилен регулаторен надзор.

Министърът подчерта, че разчита на активно взаимодействие с КЕВР в интерес на гражданите. „Електроенергията не се явява на избори, но натискът върху домакинствата може да предизвика сериозно обществено недоволство. Никой не бива да смята, че подобни практики или схеми ще останат незабелязани от Министерството на енергетиката“, заяви Трайков.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам