„Момчето за мръсни поръчки на Пеевски – Калин Стоянов – твърди, че като шеф на ГДБОП не е знаел за сигнала за Петрохан. Това е шокиращо, още повече че всички други са знаели, включително хората от групата.“
Това заяви съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев пред журналисти. Според него, ако Стоянов е бил искрен, политическата сила, която го подкрепя, нямало да гласува срещу предложението за разсекретяване на цялата информация по случая.
По-рано днес изявление направи Стоянов:
ПП-ДБ казват „Крадецът вика „Дръжте крадеца“. Всеки един сигнал срещу НПО-то може да се провери, както и да се види констатацията по този сигнал. Бойко Рашков трябва да отговори за това, че е раздал значително количество оръжие на тази група, уж да се охранява. Рашков закри РУ-Годеч, който район остана необезпечен. Къде е Терзиев – той декларирал ли е средствата, които е дарил, заяви бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ДПС.
От ДБ уточниха, че изпратените днес от прокуратурата материали до председателя на парламента се отнасят единствено до текущото разследване на тежките престъпления от началото на месеца, но не и до по-ранните сигнали.
„Нашият натиск принуди прокуратурата все пак да изпрати нещо. Но информацията касае само настоящото досъдебно производство. Ние изискахме данни и за прекратените през миналата година, както и за евентуални по-стари сигнали. По стар милиционерски обичай вероятно ще ни дадат само частична информация“, коментира съпредседателят Божидар Божанов.
Той посочи и че публикуваната от Bird.bg справка със свидетелски показания не е била предоставена на депутатите, дори по време на закритото изслушване в парламента. „Когато има сведения за престъпление от общ характер, разследването не може да бъде спирано, защото родители са отказали да съдействат“, подчерта Божанов.
Според Мирчев поредица от институции – МВР, ДАНС и други – не са реагирали адекватно на сигнали, постъпвали назад във времето. „В момента се прави опит за политическа атака за проблем, който всъщност е проблем на това как функционират институциите в България“, заяви той.
Днес „Продължаваме промяната“ обяви, че стартира петиция с искане за международно разследване на случая „Петрохан“. От партията посочват, че до момента липсват ясни отговори и конкретни резултати от работата на институциите. Според тях вместо прозрачност се наблюдават опити трагедията да бъде политизирана и използвана за атаки срещу ПП–ДБ.
От формацията поставят въпроси защо не са били предприети навременни мерки, имало ли е институционално бездействие или чадър над дейността на групата. Те настояват за обяснения от ръководителите на компетентните институции, сред които Деньо Денев, Борислав Сарафов, Даниел Митов и Калин Стоянов. По думите им има свидетелства, че Стоянов е получил първия сигнал за хижата още като директор на ГДБОП.
„Начинът, по който се управлява информацията по случая, създава усещане за опит да се отклони вниманието от същинските въпроси. Това не изглежда като импровизация, а като предварително изградена акция“, заявяват от ПП и подчертават необходимостта от независимо международно разследване.
От партията настояват бъдещият министър на вътрешните работи – независимо кой ще бъде той – да поиска такова разследване.

