Медицински хеликоптер е вдигнат по спешност вчера за спасяването на млада сноубордистка, пострадала тежко в района на Рилските езера.
Момичето е получило сериозен удар в главата по време на спускане на писта, съобщиха от Планинската спасителна служба за БТА.
Благодарение на бързата координация, пострадалата е транспортирана по въздух до лечебно заведение, където е диагностицирана с черепно-мозъчна травма.
От спасителната служба определят случая като изключително тежък и призовават любителите на зимните спортове за повишено внимание, дори при благоприятни метеорологични условия.
Въпреки инцидента, обстановката в планините остава сравнително добра за туризъм, а съоръженията във всички зимни курорти функционират нормално.
По високите части на планините в момента духат умерени ветрове, а времето е предимно облачно. Температурите са необичайно високи за сезона – между -3° и 1°.
Според прогнозата на НИМХ, максималните стойности на 1200 метра височина ще достигнат 8°, а на 2000 метра – около 1°.
Планинските спасители напомнят, че омекването на снежната покривка при по-високи температури и последващото ѝ замръзване може да направи пистите по-опасни и трудни за контрол.

