НачалоБългарияКалин Стоянов: 1080 са постъпилите сигнали за нарушения на изборното законодателство

Калин Стоянов: 1080 са постъпилите сигнали за нарушения на изборното законодателство

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов и главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев представиха на брифинг днес данните, с които към момента Министерството на вътрешните работи разполага за постигнатите резултати и планираните дейности до приключване на изборния ден на 29 октомври.

„За първи път разработихме и активно използваме Географската информационна система, „Изборни процеси“ – инструмент, създаден с цел да подпомага дейността на министерството при подготовката и произвеждането на настоящите избори“, посочи министър Стоянов. Той обясни, че данните в системата се актуализират в реално време и на екран се визуализират общият брой на постъпилите сигнали, извършените проверки по тях и броят на сигналите с данни за престъпления, което дава възможност за извършване на бърз анализ. Системата предоставя и данни за броя на проведените до момента специализирани полицейски операции, за задържаните, образуваните досъдебни производства и друга важна информация, необходима за взимане на своевременни управленски решения и оптимално разпределение на полицейските сили с цел по-ефективно противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите.

Към 10 часа на 27 октомври са получени 1080 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите, като преобладаваща част от тях – 635, са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии и коалиции. Има множество сигнали за различни нарушения на изборното законодателство, за неправомерна агитация, унищожаване на имущество и други – уточни вътрешният министър. Образуваните до момента досъдебни производства в Министерството на вътрешните работи са общо 142, като за нарушаване на политическите права на гражданите броят им е 124. Сравнението на данните с периода на предизборната кампания за местна власт през 2019 г. – получени 431 сигнала, и образувани 44 досъдебни производства – сочи троен ръст в резултатите от дейността на МВР в периода преди изборите през настоящата 2023 г., подчерта министър Стоянов и благодари за проявената гражданска активност и нетърпимост към изборните нарушения: „За нас това означава доверие“.

Главен комисар Коцев конкретизира, че анализът на данните показва най-много постъпили сигнали на територията на областите Бургас, Варна, Монтана, Враца и София. В по-голямата си част образуваните наказателни производства за нарушения на изборното законодателство са по текстовете на чл. 167 и чл. 169 от НК – създаване на користни мотиви, за да се упражни право на глас в полза на определен кандидат, политическа сила или коалиция. „Схемите са добре известни – обещания за осигуряване на работа, опрощаване на дългове към кредитни институции, заложни къщи и на вересии, осигуряване на дърва за огрев срещу глас“, допълни той и подчерта: МВР ежедневно провежда специализирани полицейски операции с участието на различни структури и институции с цел ограничаване на възможността за купен и корпоративен вот. Главният секретар увери, че всеки един постъпил сигнал бива проверяван обективно, всестранно и в пълна степен при взаимодействие с прокуратурата, по образуваните досъдебни производства също се провеждат съвместни разследвания. „Като резултат, в края на миналата седмица, имаме първата осъдителна присъда по образувано бързо производство на територията на област Плевен. По отношение на казуса в община Несебър също вървим към финал на разследването“, изтъкна той.

За обезпечаване на обществения ред в деня на изборите ще бъдат ангажирани около 15 500 служители на МВР. Към момента министерството продължава съпровождането на изборните книжа и материали, печати, системните устройства за електронно машинно гласуване, както и на техническите средства за видеозаснемане при отчитането на изборните резултати, съобщават от Министерството на вътрешните работи.

 

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам