НачалоБлагоевградУкрепват две диги по поречието на Струма и Места

Укрепват две диги по поречието на Струма и Места

Укрепват две диги по поречието на Струма и Места. Едната е при село Илинденци, а другата при село Борово.

Нивото и на двете реки е високо. Това обяви областният управител Бисер Михаилов за ИНФОМРЕЖА.

Добрата новина е, че вследствие от валежите няма пострадали хора и няма необходимост от евакуация или други спасителни дейности.

Започнало е укрепването на 200 метра от дигата край село Илинденци. Тя не е компрометирана, но е необходимо укрепване за да се предпази инфраструктурата и земеделски площи. Част от дигата е ерозирала и се е наложило именно укрепването ѝ.

Както ИНФОМРЕЖА съобщи, по разпореждане на Националния щаб е обявено от вчера бедствено положение в община Струмяни.

Остава бедственото положение в община Струмяни докато се укрепи дигата, заяви Михаилов.

Укрепване ще бъде направено и на дига в района на село Борово. Далеч е от населеното място и земеделските площи.

Изключително високи са нивата на Струма и Места. Реките и язовирите са под постоянен контрол, каза още Михаилов.

Аварийни екипи разчистват скалната маса на жп линията при Черна Места и в Кресненското дефиле.

Правят се постоянни обходи в Дефилето, тъй като преовлажняването на почвата води до потенциални свлачищни процеси.

В района под кръговото кръстовище между полигона и АМ „Струма“ при Благоевград са залети домове, съобщава БГНЕС.

Трите къщи са залети. Въпреки изградената от собствениците ограда, водата е проникнала в дворовете.

Залята е отбивката от Е-79 към село Долно Церово. Въпреки изградената миналата година стена от 50 см, водата я е прехвърлила и е минала от двете страни на жп линията София-Кулата.

Къщите бяха залети за първи път при голямото наводнение от 5 декември 2010 г. Тогава хората от там бяха евакуирани с лодките на рафтърите. Собствениците купиха първата надуваема лодка за спасителни операции на Противопожарната служба в Благоевград.

Рафтинг клубът при Симитли също е наводнен.

Дървен мост е отнесен от водите при село Горно Краище. Дървен мост е отнесен и от реката при Елешница. Цехове са наводнени в Горно Драглище.

От Община Разлог пък съобщиха, че обстановката е спокойна.

Златолистки поток преля над моста в санданското село Катунци. На място е кметът Красимр Кисов, който очаква багер да възстанови състоянието на водното корито. Този път е в посока църквата на Преподобна Стойна. „Водата  е излязла над двете тръби, които служат за мост. Това е точно след последната къща в нашето село. Може да се преминава с коли, но е опасно, затова има и полицаи”, обясни кметът на село Катунци – Красимир Кисов, съобщава vox64.

Също така е сложна и ситуацията пред църквата, където преминава малка вада, която в момента може да създаде огромни проблеми.

Той посъветва всички, които пътуват към село Златолист, да не го правят, докато мястото не се обезопаси и водата не се оттече.

С повишено ниво е и река Пиринска Бистрица, която тече край Катунци. На места водата е излязла от речното корито, но все още са в района на дигите. „Надяваме се да успеем да спрем разлива, за да не бъдат залети земеделските площи край реката”, уточни кметът Красимир Кисов.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам