НачалоБлагоевградСъс света литургия отбелязаха 550 години от пренасянето мощите на св. Йоан...

Със света литургия отбелязаха 550 години от пренасянето мощите на св. Йоан Рилски

550 години от тържественото възвръщане на честните, чудотворни и свети мощи на преподобния отец Йоан Рилски Чудотворец бяха отбелязани вчера в Рилската св. обител.

И тазгодишните духовни тържества по повод летния празник на покровителя на България, започнаха с всенощно бдение, което бе възглавено от Негово Преосвещенство Мелнишки епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, който бе в съслужение с манастирското братство и духовници от страната.

Бдението започна в 20 часа и продължи до ранните часове на 1 юли. Песнопенията бяха изпълнени антифонно от сборна група, ръководена от д-р Андрей Касабов, и сборна група от псалти от гр. Букурещ – Румъния, с диригент свещ. Кристиян Тодиряну.

Молитвено участие в празничното богослужение взеха монахини от различни манастири от страната, свещеници и монаси от различни епархии и чужбина.

На следващия ден в 9:30 часа започна тържествената св. литургия, възглавена от Неврокопския митрополит Серафим, който бе в съслужение с Русенския митрополит Наум, Мелнишки епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, игумена на Рилската света обител Адрианополски еп. Евлогий, архим. Атанасий Султанов, протосингел на Западно- и Средноевропейска епархия, архим. Васиан, представител на Руския патриарх у нас, архим. Теоктист, отговарящ за българското подворие в Москва, енорийски свещеници и манастирското братство. Десетки хора се и причастиха за празника на преподобния Йоан.

В края на св. Евхаристия митрополит Серафим предаде отеческия благослов на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, с чието благословение той възглави духовното тържество в древната св. обител. В словото си той допълни, че трябва да имаме пред очите си примера на св. Йоан Рилски, да сме благодарни на Бога, че сме освободени „на първо място от духовното, а след това и от материалното робство“ по молитвите на св. Йоан. Митрополит Серафим допълни още и за годишнината, която тази година се отбелязва.

Игуменът на манастира – Адрианополски епископ Евлогий благодари на митрополит Серафим за добрите думи, както и за благословението на Негово Светейшество патриарх Неофит. Той говори също върху кръглата годишнина и спомена, че мощите на св. Йоан са минали и през метоха Орлица, където светините пренощували. Игуменът благодари специално и на хористите от Румънската православна църква, които всяка година помагат дуовния празник на св. Йоан да стане още по-голям.

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам