Сърбия и Испания подписаха Меморандум за разбирателство

Ана Бърнабич и Хосе Мануел Албарес Буен Снимка: Правителство на Сърбия

Обсъден е и въпросът за развитието на диалога между Белград и Прищина

Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич и външният министър на Испания Хосе Мануел Албарес Буен подписаха Меморандум за разбирателство в Белград, предаде Танюг. Това е първото официално посещение на Албарес в Сърбия.

В светлината на испанското председателство на Съвета на ЕС във втората половина на 2023 г., Бърнабич е подчертала значението на настоящото подписване на Меморандум за разбирателство за напредване на сътрудничеството в областта на евроинтеграцията между двете страни, съобщи правителството на Сърбия, цитирано от агенцията.

В отворен и сърдечен разговор двамата са се съгласили, че политическите отношения на двете страни са отлични, че имат здрави основи, които са важни за по-нататъшното сътрудничество в останалите области, с акцент върху икономиката и търговията.

Министър-председателката е уведомила Албарес и за развитието на диалога между Белград и Прищина, обръщайки внимание на нападенията и безпокойството на сръбското население, накърняването на културното наследство, както и на това, че Прищина не изпълнява задълженията си от Брюкселското споразумение.

Бърнабич е благодарила на Испания и за подкрепата по пътя на евроинтеграция.

Министър Албарес е подчертал, че приятелството на двете страни е здраво, политическите им отношения са отлични, както и че Испания ще акцентира върху политиката на разширяване на ЕС по време на председателството си.

Днес предстои среща на Албарес и президента на Сърбия Александър Вучич. /БТА/

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода i2d

FACEBOOK