НачалоБългарияПарите на Аръков под лупа от Тодоров

Парите на Аръков под лупа от Тодоров

Министърът на културата – Найден Тодоров, е разпоредил проверка по казуса с Иво Аръков.

Проблемът е, че в момента липсва стратегия за развитие на културата в България и държавата няма влияние върху това за какво се раздават публични средства. Работим по стратегически план, за да може Националният фонд „Култура“ да задава темите за финансиране, каза Тодоров.

Ако имаше държавна политика, миналата година фондът щеше да обяви сесия за произведения на тема „Априлско въстание“, а в момента хората кандидатстват само със собствени идеи. Държавата трябва да стимулира посоката за развитие на обществото чрез своите инструменти, категоричен бе Тодоров.

Припомняме, че актьорът Аръков, познат на широката публика от сериала „Съни бийч“, е получил финансиране в размер на 325 хиляди евро от Министерството на културата за „създаване и промотиране на авторски песни“. Средствата са отпуснати в последните дни от мандата на Мариан Бачев като министър на културата и принципал на Национален фонд „Култура“.

За случая сигнализираха от Today’s Metal в социалните мрежи, откъдето поставиха под въпрос начина, по който е взето решението и критериите, по които е одобрено финансирането.

Компанията „Фиш Ай“ ЕООД разпространи позиция във връзка с публикации, в които се твърди, че дружеството вече е получило значителни публични средства по проекти, финансирани от Национален фонд „Култура“. Оттам заявяват, че внушенията за „получени“ големи суми са неверни. По думите им към момента са изплатени единствено ограничени авансови плащания, като основната част от финансирането не е получена. Единственото изключение е аванс от 21 000 евро по проект за авторска песен. Компанията уточнява, че дейностите се изпълняват със собствени средства, заеми и поет финансов риск, което е обичайна практика за много организации, работещи по програмите на НФК в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост.

От дружеството категорично отричат и твърденията за „двойно финансиране“. Посочените суми представляват част от единна финансова рамка, а не отделни плащания.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам