Моряците ни: Неизвестността и липсата на семействата беше най-тежкото

Стоп кадър от novini.bg

Държаха се добре!, казаха Веселинов и Чанев

Неизвестността и липсата на семействата беше най-тежкото, което можеха да ни сторят.

Това заяви освободеният от плен моряк Любомир Чанев пред медиите в България.

Той каза, че хутите след като са ги пленили първите минути и задържали, след това са им дали вода и са им обяснили, че няма заплаха за живота им.

С нас се държаха една идея по-добре отколкото с другите, каза Данаил Веселинов.

Какво може да е чувството, когато се събудиш от викове и изстрел, и хаос. Веднага предприех действията, които трябва да предприема за сигурността на кораба. След това се предадох, както бе заповядано от капитана от известителната система. Чувството е ужасно, но се оставяш на момента и не поемаш рискове. Молиш се!, каза Чанев.

За нас най-важното бе екипажът да е жив и да не бъде наранен. Предприех всички действия това да се случи. Ние не сме с оръжие и войници на борда. Ние сме търговски кораб, каза Веселинов.

Елена Йончева заяви, че е отишла на хуманитарна мисия като евродепутат, чието задължение е да защитава българските граждани.

Страната ни традиционно е имала добри отношения с Йемен, поради многото студени, завършили у нас. Аз говорих само за българските граждани.

Веселинов каза, че хутите са били впечатлени след срещата с Йончева.

Те питаха коя е!, каза морякът.

В началото на изявлението си, дадено за първи път пред медиите у нас, те благодариха на семействата си, на всички, борили се за тях!

Вие бяхте силата и подкрепата през тези 14 месеца, каза Данаил Веселинов.

Той благодари и на Чанев, че не е предприел рисковани действия, с които да застраши живота на екипажа.

Никога не сме губили надежда, но имаше моменти, в които мислихме, че ще сме в плен с години, каза Чанев.

Хутите се държаха добре, не са ни наранявани физически, нито са ни оказвали психически тормоз. Нямаха цел да ни наранят. Обясниха ни, че планът им е бил да превземат кораба на 100%, отбеляза капитанът.

Не сме злоубпотребявали с "гостоприемството им", допълни Веселинов.

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xa

FACEBOOK