Румен Радев представи на събитие в зала 3 на НДК програмата на „Прогресивна България“ (ПГ), която ще участва на изборите през април.
В началото на събитието бе представен икономическият екип на ПГ: Александър Пулев (бивш министър на икономиката); Константин Проданов (икономист); Иван Василев (икономист, бивш заместник-кмет на София, член на БЕСКО); Минко Дудев (работещ в сферата на изкуствения интелект).

На сцената от водещата Гергана Стоянова, позната като актриса и „гласът от навигацията“, покани Румен Радев, който заяви, че събитието не е начало на кампанията, а представяне на политиките на „Прогресивна България“.

Няма да водим предизборна агитация, но ще опитаме да задоволим вашия интерес към нашата програма за бъдещето на страната, каза Радев и определи партията като „мощна алтернатива“.

Демонтажа на олигархичния модел и ускореното икономическо развитие на страната, са двете представени точки на събитието като подробната програма, бе обявено, че може да бъде намерена в сайта на ПГ.
Необходима е непреклонна политическа воля и решителност с последователни мерки не само на върха на тази олигархична пирамида. Ще отрежем достъпа на олигархията от публичния ресурс с въвеждане на строг финансов контрол на публичните разходи и тяхното планиране. Ще има ревизии на всички поръчки и ще има санкции за неизрядни изпълнители. Ще се изсветлят посредниците в пирамидата и институциите, които разпределят публичния ресурс. Ние знаем кои са! Ще направим всичко възможно да осветлим схемите им и да вземем съответните мерки, заяви Радев.

Той продължи с „ще“, говорейки в бъдеще за плановете си, но със сигурност за това, че ще бъде част от следващото Народно събрание.
А тези, които днес демонстрират луксозен начин на живот, ще бъдат проверени – дали доходите им, съответстват на живота им. И още: ще бъдат конфискувани активи и имущество с незаконен и неясен произход.
Стимулиране бизнесът да подава сигнали за рекет. Ще оздравим институциите, обеща Радев.
Той очерта и оздравяване на медийната среда, финансова независимост на обществените медии, защита на разследващата журналистика, осветляване на собствениците на медиите.
И тук дойде ред на Борислав Сарафов.
Първостепенна задача е да постигаме мнозинство от 2/3 в НС за смяна на ВСС и за избор на нов легитимен главен прокурор. Това може да не се случи, зависи от математиката в НС. Но ние ще събираме доказателства, защото все някога ще им дойде времето, каза Радев.
Той ще работи активно с партньорски служби.
В плана му е да се повиши отчетността на прокуратурата и повече наказателно правосъдие и да се органични командироването на магистрати.
Представена бе система за контрол на публичните финанси, базирана на изкуствения интелект.
Sigma AI ще проверява обществените поръчки, за да минимализира човешкия фактор при въздействие върху тях, както и да осигури прозрачност на всяка поръчка.

Радев засегна темата за макроикономическите параметри, от които зависи развитието на страната ни.
Амбицията ни е да работим за предвидима и добра бизнес среда, за да постигнем устойчив и ускорен икономически ръст и нов икономически модел, заяви Радев.
Александър Пулев представи мерките за по-висок стандарт на живот и по-високи доходи.
Демонтажа на олигархията не е самоцел и реваншизъм, а е ключът към една нова работеща икономика, каза Пулев.

Край на бюджетните дефицити, които се усладиха на властта през последните години, каза Константин Проданов.

Осигуряване на евтина и надежда енергия за домакинството и бизнеса. Хранителен суверенитет, ускорено увеличаване на доходите и борба с неравенствата. Борбата с наркоразпространението, модерна армия, развита отбранителна индустрия, привличане и запазване на експертите в страната ни, са друга част от мерките, които предлага Радев.
Той завърши с думите:
Влизаме с убеденост, че знаем какво искаме и знаем как ще го постигнем.

