Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет отказа да образува дисциплинарно производство срещу Борислав Сарафов.
Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.
Решението е мотивирано с изтекъл давностен срок по част от фактите, а по останалите – с липса на достатъчно данни. Това става ясно от изявление на правосъдния министър.

Колегията все пак е образувала дисциплинарно производство срещу Емилия Русинова.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, на основание чл. 316, ал. 1 от Закона за съдебната власт, образува дисциплинарно производство за налагане на дисциплинарно наказание на Емилия Русинова – и. ф. административен ръководител на Софийска градска прокуратура. Чрез жребий е избран дисциплинарен състав от Йордан Стоев, Гергана Мутафова и Евгени Иванов, който е председател и докладчик, се казва в официалното съобщение от ВСС.

Правосъдният министър Николай Найденов заяви, че Прокурорската колегия на ВСС е преценила, че по отношение на Емилия Русинова са налице достатъчно обстоятелства, за да бъде образувано дисциплинарно производство. Колегията е определила и дисциплинарен състав след закритата част на заседанието.
По отношение на Борислав Сарафов колегията е приела, че част от твърденията в сигнала на предишния министър Андрей Янкулов не съдържат достатъчно данни за нарушения, а за други точки давностните срокове вече са изтекли. „От една страна са налице материални пречки, от друга — процесуални“, посочи Найденов. И двете решения са взети единодушно.
Министърът обясни, че разполага с 14-дневен срок за обжалване след получаване на протоколите. Той подчерта, че за първи път е чул изложените по време на заседанието доводи за недостатъци в искането и ще се запознае подробно с протокола. При наличие на основания ще подаде жалба във Върховния административен съд, а при липса — ще внесе искането наново, коригирано в частите, в които давностните срокове не са изтекли. Той уточни, че в случая става дума за шестмесечен срок, считано от разгласяването на обстоятелствата, свързани с уронване престижа на съдебната власт.
Найденов подчерта, че независимо от липсата на основание за дисциплинарна отговорност, твърденията в сигнала за Сарафов са притеснителни и според него престижът на съдебната власт е увреден. „Като министър на правосъдието ще действам в тази насока, за да може той да бъде възстановен“, заяви той.
След анализ на материалите по делото министърът ще реши дали да внесе предложението отново или да обжалва. Той посочи, че според справка от прокуратурата, след приспадане на законоустановения отпуск на Сарафов, давностните срокове са изтекли, но подчерта, че ще се запознае подробно с данните, на които се основава тази преценка.
По отношение на законодателните промени Найденов припомни, че в Народното събрание вече са внесени три законопроекта за изменения в Закона за съдебната власт, насочени към осигуряване на непосредствен избор на членове на нов ВСС и гаранции за честен и безпристрастен процес. Той заяви, че други промени трябва да бъдат част от по-обмислена стратегия и че в управленската програма ще бъде представен пълен план за поетапна съдебна реформа, включително евентуално обсъждане на промяна в давностните срокове.
Министърът коментира и приемствеността с предшественика си Андрей Янкулов, като подчерта, че поддържа подадените от него сигнали. Той заяви, че ще се запознае подробно с процедурата за европейските делегирани прокурори и с резултатите от съдебното обжалване на акта за нейното прекратяване. Ако решението бъде потвърдено на национално ниво, процедурата ще бъде продължена.
Найденов уточни, че ще присъства основно на заседания на пленума и че вече има един заместник, като предстои назначаването на още. В момента се водят разговори с представители на различни професионални общности. „Действаме в ситуация на известна спешност и бихме искали да не допускаме никакви грешки в рамките на възможното“, заяви той.

