През 2026 г. Община Кюстендил не предвижда увеличаване на местните данъци. Относно такса „битов отпадък“, в момента в качеството ми на кмет, водя ежедневна комуникация с останалите Общини, представители на държавата и Сдружението на общините с искане за поне 3-годишен период на отлагане на принципа „замърсителя плаща“. На този етап Общините нямат готовност поради липса на инструменти, с които да се финансира процеса.
Това обяви кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, който опроверга разпространени „зловредни слухове и заиграване със страховете на хората“ за бъдещо увеличение на данъците.
„През миналата седмица бях един от кметовете, които поставиха въпроса пред министъра на екологията, както и министъра на финансите по време на годишната среща на кметове и председатели на общински съвети, и държавната власт, организирана от Националното сдружение на общините, с настояване за отлагане с 3-годишен период. Целта е през този период Общините да бъдат осигурени, за да бъде въведен подхода“, обясни кметът.
Той посочи, че Община Кюстендил бе определена за една от 70 Общини в България за пилотно разработване на модел за определяне на такса битов отпадък на принципа „замърсителят плаща“.
Едва след разработване на модел и осигуряване на необходимите съдове, техника и финансиране за тях, може да се премине към индивидуалното отчитане и определяне на таксата битов отпадък, посочи още инж. Атанасов.

