Желязков: МС предлага Мирослав Рашков за гл. секретар на МВР, ще даде име и на посланик в САЩ

Снимка: Infomreja.bg

Премиерът даде жълт картон за областния управител на Плевен

Утре ще предложим Мирослав Рашков, който изпълнява функцията в момента, за постоянен главен секретар. Предложението ни се базира на работата, политическата неутралност на Мирослав Рашков и неговият потенциал да ръководи структурите в МВР, стоейки далеч от политическите препирни.

Това обяви Росен Желязков след вчерашните критики на президента за „забавени процедури“ по назначаването на ръководители на различни звена у нас.

Правителството все още очаква президентът Румен Радев да се произнесе по отношение на съгласуването с предложение за председател на ДАНС, каза Желязков.

Очаква се утре Министерският съвет ще предложи и име за нов посланик в САЩ. Вчера Радев каза, че посланик на Вашингтон няма, а това е една от важните позиции, за които държавният глава алармирал, че трябва да бъде посочен кандидат.

Самата процедура се случва динамично във времето. По отношение на посланиците се предвижда предварително съгласуване с президента преди МС да направи своите предложения с решение. Това предварително съгласуване има една цел - да се синхронизират вижданията на държавния глава и правителството по отношение на външнополитическата дейност на държавата в лицето на посланиците. Ние отдавна сме изпратили имената в президентската институция, каза Желязков.

Относно водната криза в Плевен, премиерът критикува местната власт, заявявайки, че не взема пример от кмета на Перник, който е успял да се справи с проблема.

В Плевен, за съжаление, през годините нито сме имали амбициозен кмет, нито сме имали сериозно отношение към проблемите с водата. Давам двумесечен срок за по-добра координация между институциите за решаване проблема с водата на Плевен, каза още Желязков.

Премиерът даде жълт картон за областния управител на Плевен също.

Коментар за гл. секретар на МВР направи и Ивайло Мирчев, ДБ:

Правителството предлага за гл. секретар на МВР човек приближен до Пеевски през Светльо Лазаров (консилиери на "голямото момче"). Предложеният Мирослав Рашков дължи кариерното си израстване именно на Лазаров, а напоследък се среща редовно с бившия национален координатор на партия “Атака”, което не влиза в длъжностната характеристика на един гл. секретар на МВР.

Премиерът е заявил, че предложеният от правителството на президента за гл. секретар на МВР Рашков е "политически неутрален". Налага се да го разочаровам. Той е толкова политически неутрален, колкото бяха предишните МВР министри, които обслужваха ДПС и Пеевски, а след това от "политически неутрални" и "експерти" единият стана депутат на ДПС - Ново начало.

На ход е президентът, който трябва да одобри или не номинацията.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода a2g

FACEBOOK