НачалоБлагоевградГласуваха 417 500 лв. за ремонта на онкоболницата

Гласуваха 417 500 лв. за ремонта на онкоболницата

Общинският съвет в Благоевград гласува на извънредна сесия 417 500 лева за завършване на реконструкцията на Специализираната болница по онкология „Св. Мина“. Допълнителното финансиране от общинския бюджет бе утвърдено с пълно единодушие от местния парламент.

Спешната намеса на общинските съветници се наложи, след като стана ясно, че проектът е пред провал заради допуснати съществени пропуски на етап проектиране, съобщиха от общинска администрация. В обръщението си пред съветниците кметът д-р Атанас Камбитов изтъкна, че освен наложителното препроектиране, общинската администрация е изправена и пред редица други пропуски по проекта, които са били подминати при неговото разработване.

Сред примерите, които кметът посочи, бе фрапиращата липса на предвиден захранващ трансформатор, както и неизградената електрическа инсталация в част от действащата болница. Той бе категоричен, че единственият полезен ход в момента е да се осигурят допълнителни средства за довършването на реконструкцията, тъй като в противен случай Общината би загубила проект за почти 6 милиона лева, а онкоболните в града няма да получат качествено лечение и животът им ще бъде подложен на риск.

По време на извънредното заседание стана ясно, че със специализираните звена в общинска администрация не са правени никакви консултации по техническата част по проекта, ангажимент за неговото разработване е имал онкологичният диспансер като негов възложител.

На заседанието присъства и директорът на болницата д-р Христина Кузманова, която обясни, че ако реконструкцията не се състои, практиката болните да се пращат в лечебни заведения в страната и да чакат с месеци за лъчелечение няма да може да се прекрати. Тя призова общинските съветници да одобрят внесеното предложение и дадат шанс за завършването на проекта.

Ръководството на община Благоевград увери, че ще продължи да полага усилия да спаси проекта, който би подобрил значително качеството на здравната грижа в града и региона. От екипа на кмета Камбитов не скриха опасенията си, че за завършването на проекта е възможно да се наложи и друго допълнително финансиране.

Реконструкцията на онкоболницата стартира през юни тази година. Фирмата изпълнител, която спечели обществената поръчка в надпревара с 11 кандидати, е Обединение „Благоевград 2013“. Любопитна подробност е, че ценовата оферта на фирмата победител бе 1,513 млн. лв., или двойно по-ниска от заложената по проекта сума.

Ръководител на проекта е Камелия Вълкова – началник на отдел “Планиране и инвестиционен контрол”, която заемаше поста и при управлението на ексградоначалника Костадин Паскалев.

По договор ремонтът в здравното заведение трябва да приключи до 15 декември, а до края на февруари догодина да бъде доставено и монтирано медицинското оборудване.

Фирмата, спечелила поръчката за доставка, монтаж и пускане в експлоатация на апаратурата, е Консорциум „Канбера Пакард”.

 

 

ОЩЕ СНИМКИ ОТ СТАРТИРАНЕТО НА РЕМОНТА НА ОНКОБОЛНИЦАТА ВИЖТЕ ВЪВ „ФОТО МРЕЖА“

 

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам