БСП и ИТН са готови да направят опит за третия мандат

Снимка: Infomreja.bg

ДПС също са склонни да преговарят

БСП са готови да работят за реализация на третия мандат. ИТН също потвърдиха. Засега потенциалната подкрепа от парламентарните партии не успява да реши уравнението за реализацията на кабинет в рамките на 50-ото Народно събрание.

От БСП обявиха, че са готови да работят за реализацията на третия мандат.

"Няма публично нито да искаме, нито да се отказваме от мандата. Оставяме това решение на президента. Става дума за правителство, в което не участват политически лица, не участват политически лидери. С договорена, по възможност между всички политически формации в парламента, програма, с ясни 5-6 приоритета, които трябва да реализира и съответно с определен срок на действие, който въпрос на преценка е колко да бъде дълъг той“, заяви Кристиан Вигенин - зам.-председател на БСП, цитиран от БНТ. 

Социалистите са готови да преговарят с всички, но при едно условие, от което няма да отстъпят.

"Предоставянето на военна помощ от българската държава за Украйна. Знаете, че там е нашата червена линия."

От ИТН също препотвърдиха готовността да търсят широка подкрепа за правителство, ако президентът връчи на тях мандата.

Станислав Балабанов - ИТН: "Ще отправим покана към всички политически партии и ще видим има ли в България политически лидери, които мислят за обществото или мислят кой къде да назначат."

Президентът да връчи третия мандат на ИТН, поиска Слави Трифонов

И обявиха сходна със социалистите формула.

Станислав Балабанов - ИТН: "Експертен кабинет, с ясно формулирана програма, фиксирана, със срокове. Ако постигнем съгласие и получим необходимата подкрепа, чак тогава, заедно с всички поканени на масата, ще говорим за имена и експерти, които да застанат зад изпълнението."

От ГЕРБ-СДС още миналата седмица заявиха, че няма да подкрепят нито втория, нито третия мандат.

От "Възраждане" обявиха, че този парламент не може да излъчи редовно правителство.

Председателят на ДПС Джевдет Чакъров заяви, че групата от 25 депутати, напуснали парламентарната група, ще отидат на разговори, ако бъдат поканени:

"За съжаление, мнението ни е, че шансът за съставяне на правителство, в рамките на този парламент, с третия мандат е съвсем минимален."

Джевдет Чакъров: Ще участваме в разговор за правителство с третия мандат, ако ни поканят

Другият председател на ДПС Делян Пеевски вече няколко пъти каза, че няма да даде подкрепа за третия мандат.

Разцепление има и сред депутатите на разпадналата се група на "Величие". Гравитиращите около Николай Марков депутати са склонни на преговори за подкрепа на третия мандат, а тези около Ивелин Михайлов смятат, че е по-добре да се отиде на избори. На ход е държавният глава.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2cn

FACEBOOK