НачалоРегиониЗа първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари!

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари!

Първата по рода си съвместна кампания между Югозападното държавно предприятие и Регионалната дирекция по пожарна безопасност и защита на населението започва днес.

Началото ѝ бе дадено от инж. Валентин Чамбов, ком. Боян Кондуров, инж. Петко Ангелов и служители на ЮЗДП и пожарникари.

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари! - Инфомрежа

Директорът на Предприятието и колегата му от противопожарната служба дадоха съвместна пресконференция за предстоящите превантивни събития, които целят унищожаването на хиляди декари гори всяка година.

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари! - Инфомрежа

Под мотото „Гората ГОРИ за минути, въстановява се за десетилетия. А някой остава без дом!“ в пролетно-летния период ще бъдат организирани срещи с млади и възрастни.

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари! - Инфомрежа

Държавните горски стопанства редом с кметовете на населените места ще проведат дискусии с възрастните хора на прага на пожароопасния сезон и по време на него. Основната цел е да се обясни на хората, че при почистване на земеделски площи и дворове една искра може да доведе до ужасяващи последствия за гората – за нейната флора и фауна.

Допълнително от ЮЗДП ще организират и среща между горски педагози и ученици, които ще научат как да се отнасят към гората по време на преходи, летувания и как един фас може да предизвика голям пожар.

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари! - Инфомрежа

Инж. Чамбов съобщи, че през миналогодишния пожар над село Илинденци в Пирин 40 000 дка гора са напълно изпепелени, а 50% от тях, които са поразени върхово, са безвъзвратно загубени.

На тяхно място ще се залесят нови устойчиви към променилия се климат в района видове, а надеждата на всички пазители на гората е, тя отново да се възобнови след около 15-20 години.

Проблем обаче са новосъздадените култури за залесяване, тъй като те също страдат от климатичните изменения в по-голямата си част, каза Чамбов.

Разчистването на терена в Южен Пирин продължава, а това отнема години и милиони разходи, добави директорът, който обаче бе категоричен, че въпреки недоброто финансово състояние на Предприятието, то няма да спести от залесяване и опазване на природата.

За изминалата година, освен големия пожар, още 22 такива са били загасени от горски служители на територията на ЮЗДП.

До момента за 2026 година на територията на ЮЗДП има 5 пожара, обхванали площ от 105 декара горски територии, от които върхово опожарени са 30 декара.

Изпуснем ли един пожар и той прерасне в мащаб над 1000 дка, гасенето му става невъзможно, каза Чамбов, който заяви, че въпреки наличните 29 противопожарни автомобила, багери за създаване на просеки и оборудването на служителите с нови гасачески екипи, най-важно е да не се стига до първата искра.

Превенцията гаси пожари, категоричен бе Чамбов.

Боян Кондуров обяви не само и началото на съвместната кампания, но и първите пожари в Югозапада, които са на границата на горските територии. Такива е имало в Разлог, Петрич и Гоцеделчевско.

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари! - Инфомрежа

Кондуров отбеляза, че е напълно забранено паленето на сухи храсти, треви и стърнища на открити територии с цел почистването им.

И една негативна статистика. Ако досега броят на пожарите в гори за година е бил между 30-40, то през последните години числото е двойно.

Основният дял на инциденти е заради човешка небрежност, отбеляза Кондуров.

А инж. Чамбов добави, че много малък е броят на пожари, възбудени от паднали мълнии в планината. За миналата година, например, имаше само един такъв случай в Пирин.

За контролната дейност на пожарникарите разказа още Кондуров.

Той уточни, че през сезон 2026 ще има изнесени дежурни съвместни екипи между пожарникари и горски, който през деня ще правят обходи и ще дежурят в критични „горещи точки“ из областта, за да може да се предотврати ретроспекцията от миналите инциденти.

С изнесените дежурства от РСПБ целят да сведат броя на сигналите и да влязат в така известния златен час за гасене, в който да може да не се губи време за пристигане на екипи до място, където вече температурите през лятото са спомогнали за разрастването на стихията.

Инж. Чамбов добави, че ЮЗДП тази година ще възстанови по проект 9-е наблюдателни противопожарни кули – част от които дори са унищожени от огъня. Те са оборудвани с техника, която подава картина до контролния център в Дирекцията, но най-сигурно остава сигналът, подаден до 112 от граждани.

И една добра новина.

На 8 април се очаква да се проведе залесяване на територията край Илинденци като част от инициативите за Седмицата на гората.

По повод старта на кампанията в двора на ЮЗДП бе демонстрирано гасене на запалени храсти и работа с пожарогасител.

За първи път пожарникари и горски обединяват усилилия: Превенцията гаси пожари! - Инфомрежа

📸 ОЩЕ СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК:

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам