Общинската администрация в Гърмен днес откри процедура за провеждане на публичен търг за продажба на недвижими имоти в местността „Падарката” в землището на с. Марчево, или в така наречения ромски квартал „Кремиковци”.
Обявените за продан имоти са частна общинска собственост, те са 23 на брой, а цената им е 1,50 лева за квадратен метър.
Махалата е известна с незаконно построените там къщи и колиби, в които живеят над 1000 роми.
Търгът ще се проведе на 23 октомври, а огледът на обявените за продажба имоти от кандидатите да ги купят започва веднага след изборния ден - на 7 октомври.
Това е много стара идея на администрацията в Гърмен и гласувана многократно в Общинския съвет. Целта е постройките да бъдат узаконени, след което да се предприемат и процедури за електрификация, канализация и водоснабдяване на квартала.
От съществуването си до момента в ромския квартал „Кремиковци” няма канализация, няма изградена електропроводна мрежа, няма и водопровод.
В центъра на селото има една чешма, която политиците преди избори пускат или спират за печелене на ромските гласове.
От близо 2 години въпросната чешма е спряна, тъй като водомерът, който отчита разходите, е общински, а пък местните жители отказват да плащат.
По същия начин стои и въпросът с електрозахранването. От един електромер десетки къщи взимат с кабели ток за домакинствата си и после си делят потреблението.
След купуването на имотите, върху които са построени паянтови къщи и колиби, и изграждането на нормална инфраструктура, ромите ще бъдат с открити законни партиди за ток и вода и ще бъдат задължени да плащат както такси, така и данъци.
Дали този проект на администрацията в Гърмен за създаване на по-благоприятни условия за живот в ромския квартал "Кремиковци" ще бъде осъществен успешно и дали ромите ще бъдат принудени да плащат данъците си и сметките си за ток и вода, ще покаже бъдещето.
Овен стари паянтови къщи и колиби, в последните години в кв. "Кремиковци" бяха изградени нови и кокетни къщи от роми гурбетчии и работещи такива, с възможности да си плащат налозите.