НачалоКюстендилТържествено отбелязаха 140-годишнината от създаването на 13-и Рилски пехотен полк в Кюстендил

Тържествено отбелязаха 140-годишнината от създаването на 13-и Рилски пехотен полк в Кюстендил

Община Кюстендил и Народно читалище „Ген. Вл. Заимов – 2013“ – Кюстендил тържествено отбелязаха 140-годишнината от създаването на 13-и Рилски пехотен полк.

Честванията започнаха с поднасяне на цветя пред паметника „Булаир“ в знак на дълбока признателност към героите отдали живота си за Родината.

„За мен е огромна чест в навечерието на 140-годишнината от създаването на 13-и Рилски пехотен полк, да бъда тук сред вас като кмет на Община Кюстендил, като патрон на честванията и не на последно място – като потомък на подофицер от славния 13-и Рилски полк, с чийто орден за храброст съм закичен днес на ревера си.“

С тези емоционални думи кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, откри официално събитията, посветени на юбилея на един от най-славните военни символи на града.

„Този полк е участвал в едни от най-важните битки, водени от българската армия след Освобождението. Сред тях е и героичната битка при Булаир – битка, достойна да бъде поставена редом с тази при Сливница. Благодарение на подвига и себеотрицанието на нашите прадеди, България е записала още една златна страница в своята история“, посочи още кметът на Кюстендил.

Честванията ще продължат през цялата година с различни инициативи, посветени на паметта и славата на 13-и Рилски пехотен полк.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here


ПОСЛЕДНИ
НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВСИЧКИ НОВИНИ

Последни Коментари

полк. Васил Арабаджиев - СОСЗР on 14 години от трагедията в Кербала
ЯКОРУДА е за РУМЕН РАДЕВ on Йордан Цонев за протеста: Срам