Стилияна Николова се класира за финала на обръч на СП по художествена гимнастика

Снимка: БНР

17-годишната българка, която е дебютантка на такъв форум, е с най-висока оценка в квалификациите на този уред

Стилияна Николова се класира за финала на обръч и заема трето място във временното класиране на квалификациите за многобоя при жените на Световното първенство по художествена гимнастика в "Арена Армеец" в София, съобщава БНР.

17-годишната българка, която е дебютантка на такъв форум, е с най-висока оценка в квалификациите на този уред. Тя изигра отлично композицията си с обръч и получи оценка от 34.150 точки, от които 16.800 за трудност, 8.500 за артистичност и 8.850 за изпълнение. Това е най-високата оценка в шампионата до момента.

След Николова в квалификациите на обръч останаха Маргарита Колосов (Германия) с 32.450 точки и София Рафаели (Италия) с 32.450 точки, която допусна грешка.

Стилияна Николова допусна неточности в съчетанието на топка и получи оценка от 30.300 точки, която е 11-а по сила до момента, тъй като състезанието продължава. Така българката остава извън финала на този уред.

Николова е трета във временното класиране на квалификациите за многобоя със сбор от 64.450 точки (34.150 на обръч и 30.300 на топка).

Начело е италианката София Рафаели с 66.350 точки, след като получи оценки от 32.450 на обръч и 33.900 на топка. Тя изпълни отлично композицията си с топка, но на обръч имаше грешка и изпускане на уреда. Втора е германката Даря Варфоломеев с 64.950 (32.300 и 32.650) точки.

Утре са изпълненията с бухалки и лента, а за класиране в първите 18, които ще започнат от нулата на финала за определяне на абсолютната световна шампионка се вземат трите най-високи оценки на всяка гимнастичка.

Втората българка Боряна Николова пропуска Световното първенство заради вирусно заболяване, стана ясно по-рано днес. Тя е в болница с висока температура.

В квалификациите участваха 82 гимнастички, а европейската шампионка от Тел Авив 2022 Дария Атаманов (Израел) също се отказа заради контузия.

Официалното откриване е по програма от 20.20 часа. Финалите на отделните уреди ще започнат в 21.00 часа първо на обръч и след това на топка.

Президентът на Международната федерация по гимнастика (ФИГ) Моринари Ватанабе днес пристигна в София и се срещна с президента на БФХГ Илиана Раева.

Утре Световното първенство продължава от 9.30 часа с квалификациите на бухалки и на лента при жените. Стилияна Николова ще играе в група Д, която започва в 14:45 часа.