Окръжният съд в Кюстендил взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо албанския гражданин I.D., привлечен като обвиняем от Окръжна прокуратура – Кюстендил. Той е обвинен, че на 6 юни 2026 г. на трасе „Входящи камиони“ на ГКПП – Гюешево е пренесъл през границата от Република Северна Македония в България високорисково наркотично вещество – коноп, разпределен в шест вакуумни чувала. Те били укрити в специално изградена кухина в кабината на управлявания от него влекач. Общото тегло на наркотика е 60,920 кг, а стойността му – 498 366,42 евро.
Съдът прие, че събраните по досъдебното производство доказателства, включително разпитите на митническите служители, сочат към обосновано предположение за съпричастност на обвиняемия към престъплението. Деянието е квалифицирано като тежко умишлено престъпление по чл. 242, ал. 2, пр. 1 от НК, за което законът предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 10 до 15 години и „глоба“ от 100 000 до 200 000 лв.
Съдът отчете и реална опасност обвиняемият да извърши друго престъпление или да се укрие. В мотивите се посочва, че той е напуснал мястото на проверката и е направил опит да избяга, като е открит на около 400 метра от пункта. Освен това няма адрес за пребиваване в България.
Определението на Окръжния съд – Кюстендил подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София.

