Ученици и учители от ОУ ”Професор Марин Дринов” град Кюстендил представиха един неповторим спектакъл, в който пресъздадоха подготовката, избухването и жестокото потушаване на Априлското въстание.
Възпитаниците на випуск VI клас показаха как трябва да се изгражда културата на паметта. Да знаем и да помним! Да помним саможертвата на героите и да знаем, че Априлското въстание изиграва своята историческа роля , за да я има и днес България.
Инициативата е част от „Седмица на випуск VI клас”, която включва още среща-разговор с Боян Ботйов, председател на фондация „Христо Ботйов”, изработване на въстанически знамена в музейната работилница за деца, „От Поклади до Великден” - мултимедийна презентация и „Шарени яйца и вити козунаци” - ателие и подреждане на изложба.